میسلیوم چیست؟

میسلیوم چیست؟

میسلیوم چیست؟ قارچ‌کشی که با نام مایکوکالچر نیز شناخته می‌شود، فعالیتی است که هدف آن پرورش قارچ‌هایی است که در محیط‌های کنترل‌شده قارچ تولید می‌کنند . اگرچه قدمت این روش به صدها سال قبل برمی‌گردد، اما امروزه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در ادامه، راز پنهان پشت این هنر یا بهتر است بگوییم در زیر این هنر را به شما خواهیم گفت. در فروشگاه رشد آنلاین ما همه چیز را به شما می گوییم.

همه قارچ ها از دو بخش اساسی تشکیل شده اند. یکی که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود به نام میسلیوم و دیگری قابل رویت که ما آن را قارچ می شناسیم. قارچ میوه میسلیوم است که معمولاً به عنوان قارچ شناخته می شود.

میسلیوم و قارچ

ما می‌توانیم میسلیوم را به عنوان سیستم گوارشی و ریشه‌ای قارچ‌ها تعریف کنیم که در زیر زمین یافت می‌شوند. در انواع مختلف خاک رشد می کند و در صورت وجود شرایط مناسب می تواند تا چندین کیلومتر گسترش یابد. میسلیوم از گروه های بی شماری از هیف ها تشکیل شده و مسئول رشد رویشی قارچ ها است.

میسلیوم چیست؟
میسلیوم چیست؟

هیف و میسلیوم

هیف ها از هاگ های جوانه زده به وجود می آیند و شکل استوانه ای و رشته ای دارند که به آنها اجازه انشعاب می دهد. هنگامی که چندین هیف با هم متحد می شوند، تارهای میسلیوم ایجاد می شوند که شبکه هایی را از طریق بستر برای به دست آوردن و انتقال مواد مغذی تشکیل می دهند. می توان گفت که آنها بخش حیاتی قارچ را تشکیل می دهند ، زیرا ارتباط بین طناب های مختلف میسلیوم، میسلیوم را تشکیل می دهد.

انواع میسلیوم

میسلیوم بر اساس رشد آن طبقه بندی می شود و بسته به نوع عملکردی که انجام می دهد متفاوت است. در ادامه ، ویژگی های آنها و وظیفه ای که هر یک انجام می دهند را توضیح می دهیم.

میسلیوم رویشی

 • این مسئول محافظت، حمایت و مهمتر از همه، تغذیه قارچ است. به دلیل متابولیسم بالا به سرعت رشد می کند و به سمت پایین رشد می کند تا به بستر نفوذ کند و مواد را جذب کند.
 • قبل از جذب مواد مغذی، هیف ها آنزیم هایی ترشح می کنند تا آنها را به واحدهای کوچکتر تجزیه کنند. هنگامی که غذا حل شد، هیف ها آن را از طریق اسموتروفی جذب می کنند.

میسلیوم

میسلیوم تولید مثلی

 • این میسلیوم از رویشی رشد می کند ، اما به سمت سطح رشد می کند . با قبلی متفاوت است زیرا دارای ویژگی های بیولوژیکی و مورفولوژیکی است که به آن امکان می دهد عملکرد تولید مثل خود را انجام دهد. تمایل به هوایی دارد و دارای هیفهای بارور است که هاگ ایجاد می کند.
 • هاگ ها به قارچ اجازه می دهند مناطقی را که مواد مغذی کمیاب هستند ترک کند و محیط های جدید و غنی تر را مستعمره کند.

میسلیوم

میسلیوم نان قارچ

وقتی در مورد نان یا فله قارچ صحبت می کنیم، به بستر باروری اشاره می کنیم که در آن می توانیم قارچ های خود را پرورش دهیم . معمولاً بخشی از کیت است که همه چیزهایی را که برای پرورش قارچ نیاز دارید دارد . این کیت ها اغلب شامل تاپرهای مهر و موم شده است که حفظ محیط رشد کنترل شده با دما و رطوبت را آسان می کند.

این بستر را می توان تقریباً با هر غلاتی مانند برنج درست کرد، اگرچه استفاده از چاودار بیشتر رایج است. این به این دلیل است که هر دو غنی از پلی ساکاریدهای ساده هستند که از آنها قارچ تغذیه می شود.

میسلیوم

مهم است که غلات از قبل پخته شده باشند، زیرا اگر اینطور نباشد، کلونیزاسیون قارچ دشوار است. اگر بیش از حد پخته شود، خطر ایجاد آلودگی یا قارچ های رقیب را افزایش می دهد. نان قارچ معمولاً قبل از کاهش بهره وری بین دو تا سه بار افزایش یا فلاش می دهد.

میسلیوم چگونه تشکیل می شود؟

 • میسلیوم از تماس هاگ ها با یک محیط مساعد و با مواد مغذی کافی برای رشد آنها به وجود می آید. اگر زیستگاه مناسب باشد، هاگ ها میسلیوم مونوکاریوتی یا اولیه تولید می کنند، فقط یک هسته دارد. اگرچه قادر به انتشار سریع است، اما قارچ تولید نمی کند، زیرا نمی تواند از طریق جنسی تولید مثل کند.
 • هنگامی که دو میسلیوم اولیه سازگار به هم می رسند، میسلیوم های دیکاریوتی یا ثانویه را تشکیل می دهند . دو هسته متفاوت دارد و قادر به میوه دهی است و قارچ تولید می کند که اسپورهای بیشتری برای تکرار چرخه تولید می کند.

میسلیوم در مکان های مرطوب با دمای گرم و نور کم یا بدون نور بهترین رشد را دارد.

چرخه حیاتی

هر قارچ چرخه زندگی خود را به عنوان یک هاگ آغاز می کند که در هوا، آب یا هر وسیله دیگری حرکت می کند. با یافتن بستری با شرایط بهینه برای رشد خود، می تواند جوانه بزند، در غیر این صورت می میرد.

 1. اگر موفق به جوانه زدن شود، چیزی که به عنوان رشته اولیه شناخته می شود تولید می شود . به محض تماس با رشته دیگری که توسط یک هاگ با ویژگی های جنسی متفاوت تولید می شود، فیلامنت جدیدی ایجاد می شود. این رشته ثانویه جدید به انبساط ادامه می دهد و این روند را تکرار می کند تا زمانی که هیف تشکیل دهد که در نهایت منشعب می شود و میسلیوم ایجاد می کند.
 2. میسلیوم به نوبه خود مانند شبکه ای پخش می شود که مواد مغذی را از محیط می شکند و جذب می کند. هنگامی که مقدار مواد مغذی کاهش می یابد و کارپوفورها یا قارچ ها بالغ می شوند، شروع به انتشار هاگ می کنند. آنها برای گسترش گونه و ادامه چرخه به محیط های جدید سفر می کنند.

میسلیوم

عملکرد میسلیوم چیست؟

هیف هایی که میسلیوم را تشکیل می دهند، آنزیم هایی ترشح می کنند که مواد مغذی را تجزیه کرده و جذب آنها را تسهیل می کند. میسلیوم وظیفه جذب پلیمرها و تغذیه قارچ را بر عهده دارد تا رشد و گسترش یابد.

چگونه میسلیوم را دریافت کنیم؟

لازم است هاگ ها با بستری که شرایط لازم برای جوانه زدن آنها را دارد، تماس پیدا کند. ضروری است که بستر قبل از تلقیح اسپورها استریل شود ، زیرا از این طریق از آلودگی احتمالی جلوگیری می کنیم.

میسلیوم

چگونه میسلیوم خانگی درست کنیم؟

برای جوانه زدن هاگ ها باید آنها را در بستر مناسبی که قبلاً استریل شده است تلقیح کرد. به این ترتیب، خطر ابتلا به سایر قارچ‌ها، باکتری‌ها یا هر گونه آلودگی در محصول خود را کاهش می‌دهیم.

بهترین بستر برای رشد آن چیست؟

بسترهای متنوعی برای رشد قارچ، غلات، کمپوست و برنج قهوه‌ای وجود دارد. با این حال، ترکیبی وجود دارد که توسط رابرت مک فرسون کشف شده است که بسیار مؤثرتر از بقیه است. این به عنوان تکنیک Psilocybe Fanaticus (PF-Tek) شناخته می شود و از ترکیب مواد زیر تشکیل شده است:

 • 60 میلی لیتر آب.
 • 60 میلی لیتر آرد برنج قهوه ای.
 • 120 میلی لیتر ورمیکولیت.

میسلیوم

استریل کردن بستر

با استریل کردن بستر، از ایجاد پاتوژن های محیطی در محصول خود و آلوده کردن آن جلوگیری می کنیم. در اینجا یک راه ایمن و آسان برای انجام این کار در خانه آورده شده است:

 • یک قفسه را داخل یک قابلمه بزرگ قرار دهید . این کار برای جلوگیری از تماس مستقیم ظروف با بستر و گلدان مفید است.میسلیوم
 • ظروف را با بستر داخل روی قفسه  بچینید .میسلیوم
 • آب را در قابلمه بریزید تا تقریباً روی ظروف را بپوشاند. ایده آل این است که بین آب و لبه ظروف 2 یا 3 سانتی متر فاصله باشد.میسلیوم
 • قابلمه را روی حرارت متوسط ​​گرم کنید تا آب شروع به جوشیدن کند. میسلیوم
 • شدت شعله را کم کنید و بگذارید حداقل 1 ساعت گرم شود. 
 • به طور دوره ای گلدان را چک کنید تا مطمئن شوید که آب کاملاً تبخیر نشده است.
 • پس از سپری شدن زمان، حرارت را خاموش کنید و بگذارید ظروف استراحت کنند تا خنک شوند و بتوانید آنها را تحمل کنید.میسلیوم

تلقیح اسپورها در بستر

 • در این مرحله، تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیط کار برای کاهش خطر آلودگی ضروری است. در حالت ایده آل، ما باید این روش را در یک مکان بسته، بدون پیش نویس و در حالی که ماسک و دستکش پوشیده ایم انجام دهیم . ما به سرنگی با هاگ نیاز داریم که قبلاً با پراکسید هیدروژن استریل شده باشد.
 • می توانید به هر ظرف 1-2 میلی لیتر محلول اسپور اضافه کنید. یک میلی لیتر برای تلقیح ظرف 250 میلی لیتری کافی است. با این حال، دو میلی لیتر سرعت بیشتر در کلونیزاسیون را تضمین می کند.

میسلیوم

چگونه میسلیوم را پرورش دهیم؟ دوره نهفتگی یا کمون

 1. جوجه کشی شامل ایجاد شرایط مناسب برای جوانه زدن هاگ و ظهور میسلیوم است. برای افزایش کارایی این فرآیند می‌توان از جعبه‌ای که قبلا ضدعفونی شده است استفاده کرد و یک بخاری اضافه کرد. کمی آب به جعبه اضافه می کنیم و بخاری را بین 24 تا 26 درجه سانتی گراد برنامه ریزی می کنیم .میسلیوم
 2. سپس یک جعبه کوچکتر را داخل جعبه اول قرار می دهیم و ظروف را با بستر تلقیح شده قرار می دهیم . برای اطمینان از صحت دما و درجه رطوبت می توانیم از یک دماسنج استفاده کنیم. در نهایت لازم است جعبه را بپوشانید تا از دریافت هر نوع نوری جلوگیری شود.میسلیوم
 3. پس از یک هفته، مشاهده خواهید کرد که چگونه میسلیوم شروع به استعمار و انتشار از طریق بستر می کند . لازم است به طور منظم پیشرفت میسلیوم بررسی شود، زیرا در صورت آلودگی، باید به سرعت اقدام شود.

آلودگی به میسلیوم

حتی باتجربه ترین و محتاط ترین پرورش دهندگان قارچ نیز هر از گاهی آلودگی یکی از محصولات خود را تجربه می کنند. در اینجا به شما نشان می دهیم که چگونه برخی از رایج ترین موارد آلودگی را شناسایی کنید و چگونه آنها را حل کنید:

 • تریکودرما : تریکودرما  خود را به صورت کپک سبز نشان می دهد و بسته به گسترش آن می توان با تزریق پراکسید هیدروژن به ناحیه آلوده با آن مبارزه کرد.میسلیوم
 • میسلیوم راکد : اگر قبل از استعمار کل بستر، گسترش آن متوقف شود، احتمالاً یک آلودگی باکتریایی است.
 • متابولیت ها: به ادرار قارچ معروف است و مایعی زرد رنگ است. تا زمانی که مایع قوام خامه ای یا بوی پنیر نداشته باشد جای نگرانی نیست.
 • آسپرژیلوس : این آلودگی بسیار سمی است و راه حل دیگری جز دور انداختن کشت آلوده وجود ندارد.

میسلیوم