گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا
گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا

 

گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا گروکنت  از سال ۱۳۹۷ تفکیک کالاهای اصل و غیر اصل را با هدف حفظ حقوق مادی و معنوی برندهای معتبر و حمایت از فروشندگان و مشتریان آغاز کرد. این تفکیک به صورت نشان مخصوص روی کالاهایی که واجد شرایط اصل بودن نیستند مشخص شده است. این نشان پس از اظهار فروشنده در مورد محصول خود در پلتفرم به نمایش در می‌آید تا کاربران با آگاهی کامل نسبت به خرید کالای غیر اصل اقدام کنند و تجربه خوشایندی از خرید خود داشته باشند. در این مطلب، معنا و دلیل وجود نشان غیر اصل روی برخی از کالاها در گروکنت را توضیح می‌دهیم. همچنین با خواندن این مطلب متوجه می‌شوید که منظور گروکنت از کالای مغایر، کالای تقلبی و فروشنده متخلف چیست و شما به عنوان مشتری، چطور می‌توانید در پایش و بررسی عملکرد پلتفرم مارکت پلیس گروکنت مشارکت کنید.

کسب وکارهای متنوع با کالاهای متنوع

صفحات محصولات در پلتفرم گروکنت از بخش‌های متعددی تشکیل شده است. از عکس و شرح محصول گرفته تا تنوع رنگ و همچنین قیمت‌های مختلف و فروشندگان متعدد یک کالا. با تبدیل شدن گروکنت از یک بازار خرده فروشی به یک بستر مارکت پلیس بزرگ، روزانه فروشندگان متعددی به تعداد فروشندگان مارکت پلیس گروکنت اضافه می‌شود. در گروکنت نیز مانند تمام مارکت پلیس‌ها در سراسر جهان، امکان خرید هر نوع کالا (به استثنای کالاهای ممنوعه) با سطح کیفیت متفاوت از برندهای شناخته شده یا ناشناس وجود دارد. بنابراین از میان ۶ میلیون کالای متنوع و بیش از ۱۶۰ هزار کسب‌وکار فعال در د گروکنت بدون شک کالاهایی وجود دارند که لزوماً اصل یا به زبان ساده اورجینال نیستند، یا با برند متفرقه عرضه می‌شوند و همچنین فروشندگانی نیز وجود دارند که انواع و اقسام کالاها را مانند بازارهای فیزیکی با درجه کیفیت و قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسانند و یا با برند متفرقه عرضه می‌کنند.

گروکنت می‌کوشد به صورت شفاف و با در اختیار قرار دادن تمام اطلاعات موجود نسبت به جزئیات یک محصول، کاربران را در سفرشان در هنگام خرید راهنمایی کند. گروکنت نشان‌های متعددی با اهداف مختلف دارد که برای تفکیک و شناسایی آسان‌تر کالاها استفاده می‌شود. برای کمک به شناسایی کالای غیر اصل از اصل نیز نشان مخصوص غیر اصل در کنار برخی تصاویر، توضیحات و عناوین کالاها درج شده است.

نشان غیر اصل روی برخی محصولات گروکنت چه معنایی دارد؟

گروکنت پس از افزایش استقبال کسب‌وکارها برای حضور در پلتفرم مارکت پلیس و در نتیجه بالا رفتن میزان تنوع کالایی، تصمیم به تفکیک کالاهای اصل و غیر اصل به صورت اعلام آنها روی پلتفرم گرفت. این کار هم به حفظ حقوق مادی و معنوی برندهای معتبر کمک می‌کند و هم در راستای حمایت از فروشندگان و آگاهی بخشی به مشتریان و در یک کلام، رعایت حقوق مصرف کنندگان (اعم از مشتری و فروشنده) انجام شده است. این تفکیک به مشتریان امکان می‌دهد تا بر اساس نیاز و قدرت خرید خود، انتخاب آگاهانه تری داشته باشند. برخی از مشتریان تمایل دارند تا با هزینه کمتر، کالاهای مشابه کالاهای اصل را خریداری کنند و در مارکت پلیس دیجی‌کالا می‌توانند این کالاها را با نشان غیر اصل سفارش دهند.

نکته مهم به هنگام خرید، توجه به توضیح غیر اصل در صفحه محصولات است. پس از ویژگی‌های کالایی که نشان غیر اصل دارد نوشته شده است: این محصول توسط تولید کننده اصلی (برند) تولید نشده است. منظور از این جمله این است که کالای مورد نظر تنها دارای تشابه ظاهری با برند اصلی است و لازم است مشتری به این موضوع توجه کند که در حال خرید محصول اصلی آن برند نیست. بدون شک کالاهایی که با نشان غیر اصل به فروش می رسند از قیمت پایین‌تری نسبت به نمونه مشابه اصل آن برخوردار هستند. برای نمونه به این مورد توجه کنید:

منظور از «ضمانت اصل بودن کالا» در گروکنت چیست؟

اگر به صفحه اصلی گروکنت مراجعه کنید متوجه می‌شوید که ضمانت اصل بودن کالا در کنار چهار قابلیت دیگر به عنوان ویژگی‌های اصلی و مهم خرید از گروکنت عنوان شده است. منظور گروکنت از این عبارت،  گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی است. این گارانتی تضمین می‌­کند که کالا در سلامت فیزیکی به دست مشتری می‌سد. در واقع این گارانتی، سالم بودن یک کالا را ضمانت می‌کند و با ضمانت اصل یا غیر اصل بودن کالا تفاوت دارد. همچنین فارغ از آنکه در توضیحات صفحه محصول این گارانتی درج شده باشد، تمامی کالاها در گروکنت شامل گارانتی سلامت فیزیکی می‌شوند.

مشتری چطور می‌تواند متوجه اصل یا غیر اصل بودن کالا شود؟

به هنگام خرید حتماً به وجود یا عدم وجود نشان غیر اصل روی یک کالا توجه کنید. شما می‌توانید این نشان را در زمان scroll کردن اجناس مختلف در پلتفرم گروکنت مشاهده کنید. همچنین وقتی روی کالایی که این نشان برایش درج شده وارد شوید، واژه غیر اصل را با رنج نارنجی در گوشه سمت راست بالای عنوان کالا (در اپلیکیشن) و گوشه سمت چپ کنار عنوان کالا (در وب سایت) می‌بینید.

هنگامی که کالا نشان غیراصل می‌گیرد اگر نامی مشابه برند اصلی داشته باشد، از عنوان کالا حذف می‌شود و تشابه اسمی در عنوان کالا وجود نخواهد داشت، اما ممکن است تشابهی در عکس کالا وجود داشته باشد. برای مثال:

 

مشتری چطور می‌تواند در شناسایی کالاهای تقلبی به دیجی‌کالا کمک کند؟

اگر محصول تولید شده، تداعی کننده کالای اصلی در ذهن مشتری باشد در حالی که توسط تولید کننده‌های اصلی تولید نشده باشد و بدون نشان غیر اصل و توضیح آن روی پلتفرم گروکنت نمایش داده شود، غیر اصل (به معنای تقلبی) است. به عبارت دیگر، آن دسته از کالاهای غیر اصل که بدون نشان «غیر اصل» و به عنوان کالای اصل، توسط فروشندگان عرضه شده باشند، به عنوان کالاهای تقلبی شناسایی می‌شوند.

در این شرایط شما می‌توانید فرایند مشارکت در دادن بازخوردهای خود نسبت به عملکرد فروشندگان یا پلتفرم را آغاز کنید. هر کاربر می‌تواند پس از تشخیص مورد مشکوک در توضیح محصولات، این موضوع را به همکاران گروکنت در بخش نظارت بر عملکرد فروشندگان اطلاع دهد. برای این کار، روی عبارت «بازخورد دادن درباره این کالا» کلیک کنید و از میان گزینه‌های نمایش داده شده، «این کالا غیر اصل است» را انتخاب کنید. با گزارش شما، همکاران گروکنت موضوع را بررسی می‌کنند و در صورت محرز شدن غیر اصل بودن کالا، فروشنده ملزم به اعلام این موضوع و درج آن روی محصول خود می‌شود.

همچنین اگر یک مشتری کالایی غیر اصل دریافت کند می‌تواند از راه‌های ارتباطی این مساله را به گروکنت گزارش دهد. یکی از راه‌های ارتباطی ثبت درخواست مرجوعی تحت عنوان کالای غیر اصل است.

درج شدن یک کالا با برند متفرقه، به معنای تقلبی بودن کالا و تخلف فروشنده نیست.

مغایرت یا غیر اصل؟ دلیل مرجوعی کالا را به درستی انتخاب کنید

در گروکنت مفهوم دیگری نیز به هنگام نظارت بر عملکرد فروشندگان استفاده می‌شود، مغایرت یا کالای مغایر. مغایرت زمانی رخ می‌دهد که یکی از مشخصات  کالای فروخته شده – مانند تصاویر کالا، برند، رنگ، مدل کالا، سایز و ابعاد کالا، مواد اولیه به کار رفته در محصول، کشور سازنده و جعبه و بسته بندی با کالای درج شده در پلتفرم گروکنت متفاوت باشد کالایی که به دست مشتری رسیده تفاوت داشته باشد، در این شرایط، آن کالا به صورت مغایر به فروش رفته است و به معنای فروش کالای غیر اصل نیست.

در این حالت مشتری می‌تواند نسبت به مرجوع کردن کالای خریداری شده اقدام کند و باید از بین گزینه ها درخواست مرجوعی خود را به عنوان مغایرت کالا یا به طور دقیق‌تر «کالا با اطلاعات درج شده در سایت مغایرت دارد» ثبت کند.

بنابراین مشتریان هنگام درخواست مرجوعی باید دقت کنند که کالای مغایر یا بی کیفیت با کالای غیر اصل تفاوت دارد و هنگام ثبت درخواست مرجوعی از میان گزینه‌های موجود، نزدیک ترین دلیل به درخواست مرجوعی را علامت بزنند. همچنین کیفیت یک کالا می‌تواند از نظر یک مشتری قابل قبول باشد در حالی که انتظارات مشتری دیگری را برآورده نکرده است. البته در کالاهای مشابه، قیمت کالاها می‌تواند باعث ایجاد تمایز در کیفیت آنها شود.

گروکنت با کالاهای غیر اصل چه برخوردی دارد؟

اگر پس از بررسی‌های انجام شده، تخلف فروشنده ثابت شود طبق قوانین و جریمه‌های تعریف شده در گروکنت برای فروش کالای غیر اصل بدون نشان غیر اصل با فروشنده برخورد می‌شود. البته شرایط جریمه بسته به دفعات تکرار متفاوت خواهد بود. این جریمه‌ها با هر تکرار فروشنده به صورت تصاعدی اعمال می‌شود. در مرحله اول، دسترسی فروش آن کالا برای فروشنده محدود می‌شود. در مرحله دوم، دسترسی گروه کالایی یا برند مربوط به آن از فروشنده سلب می‌شود و در صورت تخطی برای بار سوم، همکاری با فروشنده برای همیشه قطع می‌شود. در تمامی این مراحل جریمه نقدی نیز شامل حال فروشنده می‌شود. فروشنده موظف به پرداخت جریمه‌ای معادل با ۱۰ برابر قیمت محصول فروش رفته ضربدر تعداد کل فروخته شده از آن محصول از ابتدا‏ می‌شود.

همچنین مسئولیت کامل جبران خدمات برای مشتریانی که تحت تأثیر این تخلف قرار گرفته‌اند با گروکنت خواهد بود. در این شرایط، کالای تقلبی مرجوع و اصل مبلغ به حساب مشتری بازگردانده می‌شود. بنابراین این نکته اهمیت دارد که مشتری‌ها دلیل درخواست مرجوعی خود را با دقت انتخاب کنند تا فروشنده‌ای بی دلیل جریمه نشود.

نکته‌ای برای فروشنده‌ها: فروش کالای غیر اصل در گروکنت

فروش کالای غیر اصل باعث ایجاد تجربه بد از خرید برای مشتری، مرجوعی کالا و کاهش امتیاز عملکرد فروشنده و نارضایتی فروشندگانی می‌شود که صادقانه کالای اصل را به فروش می رسانند. هرچند امکان عرضه کالای غیر اصل در مارکت پلیس گروکنت  توسط فروشنده ها وجود دارد، اما این کار تحت شرایط و ضوابط خاصی باید انجام شود تا اولویت اول یعنی آگاهی مشتری از کالایی که برای خرید انتخاب کرده است تضمین شود. در واقع بیش از هر چیزی لازم است مشتری از اینکه در حال خرید کالای غیر اصل است مطلع و مطمئن باشد. به همین منظور در پنل هر فروشنده یک قابلیت تعریف شده است تا با انتخاب گزینه نشان کالای غیر اصل در بخش اصالت کالا، بر طبق تعاریف بتواند با حفظ شفافیت، کالای غیر اصل خود را به فروش برساند.

چگونگی استفاده از نشان غیر اصل به طور کامل در وب‌سایت گروکنت آکادمی توضیح داده شده است.

ایجاد تجربه خوشایند خرید، هدفی‌ست که گروکنت در تمام فعالیت‌ها و به روز رسانی‌های خود در پلتفرم مارکت پلیس دنبال می‌کند. برای داشتن تجربه خوب در خرید از گروکنت  خوب است آشنایی کافی نسبت به امکانات و ویژگی‌های درج شده برای هر محصول در صفحه مربوط به آن داشته باشیم. بدون شک خوشایند بودن تجربه خرید با برخورداری از آگاهی کافی و کامل نسبت به قابلیت‌ها و ویژگی‌های موجود در بستر خرید، ارتباط تنگاتنگ دارد. تعریف نشان غیر اصل و تفکیک آن از کالاهای اصل یکی از تلاش‌های گروکنت برای آگاهی بخشی نسبت به ماهیت پلتفرم مارکت پلیس و نیز اطلاع رسانی در مورد شرایط خرید کالای اورجینال از گروکنت ست. شما می‌توانید دیدگاه خود را نسبت به این اقدام بنویسید و تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.