BOTRYTIS CINEREA جلوگیری از پوسیدگی جوانه محصول و درمان

Botrytis cinerea جلوگیری از پوسیدگی جوانه محصول و درمان یک قارچ انگلی است که دو نام قابل تشخیص – و شوم – مشترک بین پرورش دهندگان دارد: پوسیدگی جوانه و کپک جوانه. اگر با پوسیدگی جوانه آشنایی دارید، می‌دانید که اگر درمان نشود می‌تواند کل محصول را از بین ببرد. اگر آشنا نیستید، ما چند نکته مهم برای کمک به آموزش شما داریم، بنابراین می‌دانید چگونه پوسیدگی جوانه را بشناسید، آن را درمان کنید و مهمتر از همه، از بروز آن کاملاً جلوگیری کنید .

چه چیزی باعث پوسیدگی جوانه در گیاهان با ارزش می شود؟

پوسیدگی جوانه زمانی ایجاد می شود که هاگ آن در شرایط محیطی خاص جوانه بزند. این هاگ‌ها که به عنوان کونیدیوفورها شناخته می‌شوند، توسط باد و آب منتقل می‌شوند و می‌توانند از طریق نقاط ورودی مانند در، پنجره‌ها و فیلترهای ورودی بدون مهر و موم به اتاق رشد شما نفوذ کنند. هاگ ها اغلب روی کفش ها، لباس ها و حیوانات خانگی وارد می شوند. شرایط محیطی مساعد برای پوسیدگی جوانه عبارتند از:

 • سطوح رطوبت 55 درصد یا بالاتر.
 • محیطی زیر 68 درجه فارنهایت.
 • گردش هوا و تهویه ضعیف.

به همین دلیل مهم است که گیاهان خود را خیلی نزدیک به هم در اتاق رشد خود قرار ندهید. بدون اتاق تنفس کافی و حرکت هوای آزاد در اطراف محصول شما، هاگ های کپک می توانند به راحتی از گیاهی به گیاه دیگر پخش شوند و کل رشد شما را مستعد پوسیدگی جوانه کنند.

به دنبال نشانه های پوسیدگی جوانه در باغ خود هستید

تشخیص پوسیدگی جوانه در مراحل اولیه بسیار دشوار است. از آنجایی که عفونت از ساقه داخلی جوانه شروع می شود و آن را از هسته به بیرون تجزیه می کند، زمانی که کپک برای چشم انسان قابل مشاهده باشد، دیگر برای نجات جوانه آلوده دیر شده است. بسته به مرحله زندگی گیاه و مرحله رشد قارچ، علائم بصری پوسیدگی جوانه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تیره شدن و تغییر رنگ در جوانه ها، مادگی ها و/یا برگ ها.
 • لکه های خشک، خاکستری/قهوه ای یا بنفش تیره.

اگر در حین خشک شدن جوانه ها کپک پیدا کردید، این جوانه ها را باید دور انداخت زیرا دیگر برای مصرف انسان ایمن نیستند. حتی اگر در محصولی که اخیراً برداشت شده است پوسیدگی وجود نداشته باشد، لزوماً در حالت شفاف نیستید – کپک جوانه هنوز می تواند در حالی که محصولات شما در حال خشک شدن هستند ایجاد شود.

پیشگیری از پوسیدگی جوانه را در رشد خود کنترل کنید

جلوگیری از پوسیدگی جوانه کار دشواری نیست، اما نیازمند توجه به جزئیات است. رشد فضای داخلی خود را در دمای 70 درجه فارنهایت یا بالاتر نگه دارید تا برای رشد کپک جوانه خیلی گرم باشد. شما باید دما را در نقاط مختلفی از رشد محصولات خود تنظیم کنید، از جمله محیط کمی خنک تر در مرحله گلدهی، اما سرد شدن بیش از حد آن می تواند باعث رشد کپک جوانه شود.

اطمینان حاصل کنید که رطوبت در اتاق رشد به اندازه کافی برای رشد محصولات شما زیاد است، اما برای زنده ماندن کپک جوانه آنقدر زیاد نیست. رطوبت 44 تا 55 درصد محدوده ایده آل شما است.

کلید دیگر برای جلوگیری از کپک زدن جوانه ها در اتاق رشد، داشتن یک فضای تهویه مناسب است که در آن هوا به راحتی می تواند در گردش باشد. با تجهیز اتاق رشد خود به یک فیلتر ورودی با کیفیت، خطر ابتلا به پاتوژن ها و هاگ های کپک را کاهش دهید و به طور منظم آن را تمیز کنید تا در شرایط کار خوب بماند. جریان هوا یک عامل مهم در پیشگیری از پوسیدگی جوانه است – به همین دلیل است که بسیاری از اتاق های رشد دارای فن هایی هستند که هوای تمیز را آزادانه در گردش نگه دارند. هوای راکد می تواند رشد قارچ را تسهیل کند و به گسترش سریعتر آن در بین گیاهان سالم کمک کند.

علاوه بر افزودن فیلتر ورودی و فن (یا فن ها، بسته به اندازه رشد خود)، می توانید با محدود کردن افرادی که و چه چیزی وارد اتاقی می شوید که محصولات خود را در آن نگهداری می کنید، خطر ابتلا به عوامل بیماری زا را کاهش دهید. به یاد داشته باشید، هاگ های بوتریتیس می توانند از طریق لباس، کفش، حیوانات خانگی یا هر چیز دیگری (یا هر کس دیگری) که از بیرون وارد اتاق رشد شما شود، نفوذ کند.

حفظ یک محیط استریل در اتاق رشد شما نیز مهم است. هاگ های کپک تنها آلاینده ای نیستند که می توانند وارد فضا شوند و محصولات شما و در نهایت سلامتی بیماران را به خطر بیندازند. موهای حیوانات خانگی، خاک و زباله ها می توانند عوامل بیماری زا را حمل کنند که قادر به از بین بردن محصولاتی هستند که برای کشت آنها زحمت کشیده اید. برای اینکه اتاق رشد خود را تا حد ممکن استریل نگه دارید، مطمئن شوید که دور تا دور آن به درستی مهر و موم شده است و هر گونه منافذ و منافذ غیر ضروری را ببندید.

مطمئناً حفظ این شرایط ایده آل برای پرورش دهندگان داخلی آسان تر است، اما پرورش دهندگان فضای باز نیز می توانند اقداماتی را برای جلوگیری از کپک زدن جوانه انجام دهند، مانند:

 • افزایش جریان هوا در داخل محصولات با حذف برخی از برگ های گیاهان بسیار برگی.
 • پوشاندن محصولات با برزنت یا فیلم پلی گلخانه ای برای محافظت از آنها در برابر باران. وقتی باران می‌بارد، محصولات را تکان دهید تا خشک شوند.
 • انتخاب مکانی برای رشد که از نسیم کافی برخوردار باشد.
 • حذف هر گونه مواد مرده روی گیاهان، مانند برگ ها یا شاخ و برگ با لکه های نکروز قهوه ای، زیرا اینها نقطه شروع خوبی برای عفونت هستند.

محصولات شما پس از برداشت هنوز در معرض خطر هستند، بنابراین اقدامات احتیاطی زیر را برای کاهش احتمال پوسیدگی جوانه پس از برداشت انجام دهید:

 • تا زمانی که محصولات شما در حال خشک شدن هستند، درجه حرارت و رطوبت مطلوب را حفظ کنید.
 • محصولات خشک را در فضایی با تهویه مناسب که هوا می تواند آزادانه در آن جریان داشته باشد خشک کنید.
 • محصولات را پخش کنید تا خشک شوند. حتی پس از بریدن، کولاها و شاخه های متراکم همچنان می توانند کپک را در خود جای دهند.

پردازشگر محصول خود را در مورد هر گونه مشکل کپک که ممکن است در طول رشد با آن مواجه شده اید مطلع کنید تا آنها بدانند که محصولات را به دقت بررسی کنند و جوانه های آلوده را دور بریزند.

نحوه درمان پوسیدگی جوانه در صورت وقوع

وقتی برای پیشگیری خیلی دیر شده است، تنها گزینه شما برای نجات محصولاتتان، درمان پوسیدگی جوانه است. مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که یک جوانه آلوده هرگز نباید مصرف شود. تمام جوانه‌هایی را که می‌بینید آلوده به پوسیدگی شده‌اند قیچی کنید و فوراً آنها را دور بریزید.

خبر خوب این است که اگر به موقع دچار پوسیدگی جوانه شوید، معمولاً می توانید با حذف جوانه های آسیب دیده بقیه گیاه را نجات دهید. با ابزارهای استریل، دو تا چهار اینچ زیر جوانه پوسیده را برش دهید و ابزارهای خود را بین هر برش مجدداً استریل کنید تا از هرگونه آلودگی ناخواسته جلوگیری کنید. ممکن است وسوسه شوید که مستقیماً زیر جوانه آلوده را قطع کنید، اما به این دو تا چهار اینچ اضافی نیاز دارید تا مطمئن شوید که هر قسمت اضافی از گیاه را که ممکن است آلوده شده باشد، قطع کرده اید. بوتریتیس به سرعت و به طور گسترده گسترش می یابد، بنابراین تقریباً می توانید تضمین کنید که هر بخشی از گیاه که جوانه آلوده را لمس کرده است دارای هاگ نیز باشد.

همچنین مطمئن شوید که دیوارها و کف اتاق رشد خود را استریل کنید. هاگ های کپک می توانند به این سطوح بچسبند و اگر در اولین کشف مشکل ریشه کن نشوند، بعداً محصولات را آلوده کنند. برای تمیز کردن اتاق می توان از یک صابون قارچ کش یا محلول سفید کننده یک قسمتی به 9 قسمت آب استفاده کرد.

پوسیدگی جوانه تنها یکی از شرایط انگلی است که می تواند محصولات شما را از بین ببرد و سود شما را از بین ببرد. در اینجا در مورد سایر آفات و بیماری های رایج دیگری که باغ هیدروپونیک شما با آن مواجه است آشنا شوید .

آیا می خواهید مقالات آموزنده بیشتری مانند این بخوانید؟ اکنون برای دریافت خبرنامه رایگان گروکنت  ایمیل ثبت نام کنید و آنها را مستقیماً به صندوق ورودی خود تحویل دهید. به سادگی کادر اشتراک در این صفحه را پر کنید تا هم اکنون خبرنامه ما را دریافت کنید.