PH چیست و چرا اهمیت دارد؟

PH چیست و چرا اهمیت دارد؟ اگر شما یک تولید کننده جدید هیدروپونیک هستید … یا حتی اگر سال ها تجربه در زمینه خود دارید … یک چیز که برای همه پرورش دهندگان داخلی بسیار مهم است که بدانند اهمیت pH در هیدروپونیک است.

به طور خلاصه، اگر نحوه نظارت و دستیابی به بهترین سطح pH برای هیدروپونیک را نمی دانید، می توانید به نتایج خود آسیب جدی وارد کنید و حتی برداشت خود را به شدت کاهش دهید.

PH چیست و چرا اهمیت دارد؟

pH اندازه گیری سطح اسیدی یا قلیایی کل باغ شما است که از محلول غذایی و محیط رشد شما تشکیل شده است. این مقیاسی است که با شکل 1 نشان داده شده است که مقادیر pH را از قلیایی ترین تا اسیدی ترین با استفاده از مواد معمول نشان می دهد.)

برای دستیابی به شرایط رشد مطلوب، شما می خواهید بهترین سطح pH را برای گیاهان به دست آورید و حفظ کنید.

اینجاست که چرا رسیدن به تعادل PH بسیار مهم است…

موجودات زنده و در حال رشد مانند گیاهان با ارزش شما اساساً ماشین های شیمیایی هستند. یکی از مهمترین کارهای شما به عنوان یک پرورش دهنده، حفظ تعادل آن مواد شیمیایی است. این بدان معنی است که از تغییر PH به سمت pH شدید اجتناب کنید: اسیدیته بیش از حد یا قلیایی بودن بیش از حد.

سطح pH تفاوت بین داشتن یک اتاق رشد پر از گیاهان سالم از نظر مواد مغذی و شکوفا و دیدن زمان، تلاش و پول شما به اندازه یک انبوه زباله کمپوست است!

در اینجا آنچه اتفاق می افتد زمانی که pH از تعادل خارج می شود، آمده است

هنگامی که PH سیستم هیدروپونیک شما از تعادل خارج می شود – که اگر نوعی عامل یا مکانیسم تثبیت کننده در محل قرار نگیرد می تواند به سرعت اتفاق بیفتد – توانایی گیاهان شما برای جذب ماکرو، ثانویه و ریز مغذی ها و همچنین ویتامین ها، کربوهیدرات ها ، و سایر منابع مفید، محدود است.

به عنوان مثال، زمانی که محلول غذایی دارای pH (قلیایی) بالا باشد، آهن و منگنز در آن قفل می شوند. این به این دلیل است که آنها ترکیبات شیمیایی کم محلول را تشکیل می دهند. افزودن شلاتورها به ترکیبات کمک می کند تا آنها را به شکل زیستی در دسترس نگه دارند. با این حال، کیلاسیون خود یک فرآیند وابسته به pH است.

یکی دیگر از دلایل اهمیت pH برای جذب مواد مغذی، بیوشیمی است. مواد مغذی نمی توانند به تنهایی وارد ریشه گیاه شوند زیرا سلول های گیاهی توسط غشاهایی محافظت می شوند که نفوذ یون های محلول در آب دشوار است. برای غلبه بر این مانع، مواد غذایی توسط ناقل های مخصوص به داخل گیاه منتقل می شوند. این ناقل ها مولکول های پروتئینی بزرگی در غشای سلولی هستند. آنها یون های مواد مغذی را می شناسند و اجازه می دهند وارد سلول های گیاهی شوند. از آنجایی که پروتئین ها سرشار از ترکیبات شیمیایی قابل یونیزاسیون هستند، عملکرد آنها به pH بستگی دارد. بنابراین، هر پروتئین ناقل دارای محدوده pH بهینه است که در آن بهترین عملکرد را دارد.

علاوه بر این، باکتری‌ها و قارچ‌های مفید موجود در مکمل‌های هیدروپونیک پیچیده نیاز به pH ثابت دارند. این میکروارگانیسم ها در pH 5.5-7.0 رشد می کنند (پری، 2003). PH اسیدی تر می تواند محیطی را ایجاد کند که امکان رشد میکروارگانیسم های بیماری زا را فراهم کند، که ممکن است برای سلامت گیاه خطرآفرین باشد.

در واقع، pH بر هر عملکرد ناحیه ریشه تأثیر می گذارد

به عنوان مثال، انتقال دهنده های کربوهیدرات در ریشه ها به pH مناسب نیاز دارند تا بتوانند کار خود را در جذب کربوهیدرات انجام دهند. این کربوهیدرات ها از مواد آلی پوسیده یا مکمل های کربوهیدراتی جذب می شوند که گیاه از آنها به عنوان غذا استفاده می کند.

حفظ pH نرمال محلول غذایی و محیط رشد تا حد امکان به pH منحصر به فرد گونه گیاهی شما “نقطه شیرین” برای به دست آوردن برداشت غنی بسیار مهم است.

نقطه شیرین محدوده pH بهینه است که در آن تمام مواد مغذی ضروری گیاه به راحتی برای جذب در دسترس هستند. برای گیاهان با ارزش بالا، نقطه شیرین pH 5.5-6.3 است.

چرا حفظ pH ثابت و ثابت اینقدر دشوار است؟

سه عامل اصلی باعث اختلال در تعادل pH گیاهان می شوند. یادگیری کنترل این تأثیرات برای برداشت موفق ضروری است.

* pH مشکل شماره 1: آب شما.

حقیقت این است که چیزی به نام pH کامل آب وجود ندارد. در اینجا دلیل…

آب تازه مقطر یا دیونیزه شده دارای PH 7 است. با این حال، pH آب ممکن است ظرف چند ساعت پس از آماده سازی به 5.5 کاهش یابد زیرا آب دی اکسید کربن (CO2) را از هوا جذب می کند.

رفتار آب لوله کشی حتی پیچیده تر است. حاوی نمک های کلسیم و/یا منیزیم محلول و کمی قلیایی است. در این مورد، جذب CO2 از هوا، پیش‌بینی PH را چالش‌برانگیزتر می‌کند.

از آنجایی که نمک‌های کلسیم و منیزیم در اکثر آب‌های لوله کشی (که از نظر شیمیایی پیچیده‌تر هستند، چاه‌ها و آب‌های چشمه‌ها) چنین مشکلاتی را ایجاد می‌کنند، بسیاری از تولیدکنندگان هیدروپونیک، از علاقمندان گرفته تا گلخانه‌های بزرگ تجاری، استفاده از آب تصفیه شده را ترجیح می‌دهند.

اگرچه تعدادی از سیستم های تصفیه آب وجود دارد، اسمز معکوس (RO) اقتصادی ترین در نظر گرفته می شود. آب به دست آمده از سیستم RO تقریباً به اندازه آب مقطر گران قیمت است.

گزینه دیگر تنظیم pH آب لوله کشی قبل از استفاده از آن است. این کار را می توان با افزودنی های به اصطلاح pH بالا یا کاهش pH انجام داد. با این حال، این کار سخت است و اغلب به اشتباه انجام می شود – و بدتر از آن، مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی مورد استفاده در این محصولات و نوسانات ناگهانی pH ناشی از اضافه شدن آنها به مخزن، می تواند برای گیاهان شما سخت باشد.

* pH مشکل شماره 2: مواد مغذی شما.

بسیاری از تغییرات pH توسط خود مواد مغذی ایجاد می شود. بسیاری از پرورش دهندگان نمی دانند که بین pH و ppm رابطه وجود دارد. این یعنی چی…

هرچه ترکیبات موجود در آب بیشتر باشد – که بر حسب قسمت در میلیون (ppm) یا با رسانایی الکتریکی محلول غذایی (EC) اندازه‌گیری می‌شود – تأثیر آن‌ها بر pH بیشتر است.

به عنوان مثال، اوره مورد استفاده در بسیاری از کودها توسط آنزیم ها به یک مولکول CO2 (یک ترکیب کمی اسیدی) و دو مولکول آمونیاک (یک ترکیب کمی قلیایی) تجزیه می شود. این می تواند باعث تغییرات نامنظم در pH شود.

علاوه بر اوره، هر ترکیبی که حاوی پیوند شیمیایی آمید باشد
(مثلاً پروتئین‌های مورد استفاده در بسیاری از کودها) می‌تواند وقتی تجزیه شود، pH را به روش‌های غیرقابل پیش‌بینی تحت تأثیر قرار دهد.

جذب مواد مغذی نیز منجر به تغییر در pH می شود. هنگامی که گیاه مقدار زیادی یون پتاسیم را جذب می کند، در ازای آن یون هیدروژن تولید می کند. نتیجه کاهش خالص pH است. وضعیت معکوس می شود زمانی که گیاه مقدار زیادی یون نیترات را جذب کرده و برای جبران یون های هیدروکسیل تولید می کند، بنابراین pH را افزایش می دهد (Bar-Yosef, Ganmore-Neumann, Imas, and Kafkafi, 1997؛ Ryan, PR and Delhaize, E., 2001). ).

* pH مشکل شماره 3: محیط رشد شما.

محیط رشد (که بستر نیز نامیده می شود) بر pH نیز تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، محیط های رشد مبتنی بر کوکو در طول چرخه زندگی محصول شما تغییرات ظریفی را تجربه می کنند که بر pH محلول غذایی تأثیر می گذارد.

در واقع، هر فرآیند شیمیایی یا بیوشیمیایی که در محیط رشد انجام می شود، pH محلول غذایی را تغییر می دهد. هر عامل اضافی آن را از نقطه شیرین دورتر می کند.

در طبیعت، حجم خاک اطراف – مملو از میکروب‌ها، هومات‌ها و سایر عوامل تثبیت‌کننده pH – به خوبی تغییرات pH را جبران می‌کند. خاک های طبیعی به عنوان بافر طبیعی pH عمل می کنند. به همین دلیل است که در باغ‌های فضای باز، جایی که خاک خود به pH پایدارتر و ثابت‌تری کمک می‌کند، تغییرات pH تدریجی‌تر از باغ‌های هیدروپونیک است.

با این حال، در هیدروپونیک، ثبات pH یک چالش است. این یک روش باغبانی شدید است که در آن غلظت عناصر غذایی و سرعت جذب آنها توسط گیاهان بسیار بیشتر از خاک است. در نتیجه، فرآیندهای شیمیایی و بیوشیمیایی بر pH به میزان بسیار بالاتری نسبت به خاک‌های طبیعی یا کشاورزی سنتی تأثیر می‌گذارند. تثبیت کننده های طبیعی و بافرهای موجود در محلول غذایی، عمدتاً فسفات ها، ضعیف هستند، بنابراین باغبانان داخلی باید دائماً pH را در هیدروپونیک تنظیم کنند و زمانی که به زیر یا بالاتر از نقطه شیرین می رود، آن را تنظیم کنند.

وارد فناوری پیشرفته مواد مغذی pH Perfect® شوید – به طور خودکار pH شما را برای شما متعادل می کند.

واقعیت این است که Advanced Nutrients هزاران ساعت انسانی را صرف توسعه فناوری کرده است که به طور خودکار PH شما را برای شما متعادل می کند – آن را در “نقطه شیرین” قرار می دهد و آن را برای هفته ها نگه می دارد.

و این فناوری آنقدر “هوشمند” است که می تواند بسیاری از متغیرهای فوق الذکر را در اتاق رشد شما به کار گیرد.

برای مثال، آنها می‌خواستند تثبیت‌کننده‌ها و بافرهای pH را پیدا کنند که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد از هر منبع آب کم معدنی استفاده کنند. عوامل بافر pH اختصاصی و مکانیسم های تثبیت کننده به دست آمده پایه و اساس یک سیستم جدید به نام فناوری pH Perfect® شد.

اما ایجاد یک بافر و تثبیت کننده pH پیشگامانه راه حل کامل نبود. برای تعیین غلظت مناسب برای مواد مغذی پایه کامل pH نیاز به سالها آزمایش میدانی داشت.

فناوری pH Perfect چگونه کار می کند؟

پاسخ کلی این است که pH Perfect Technology یک سیستم اختصاصی است، بنابراین جزئیات دقیق آن را نمی توان در حال حاضر با عموم به اشتراک گذاشت.

با این حال، مایکل استراومیتیس، بنیانگذار و مدیر عامل Advanced Nutrients با مهربانی اطلاعات دقیقی در مورد نحوه عملکرد این فناوری به اشتراک گذاشته است.

اول، این فناوری از مکانیسم اختصاصی و اولیه خود برای آوردن سریع محلول غذایی به “نقطه شیرین” برای رشد استفاده می کند – که 5.5 تا 6.3 pH است (معمولاً آن را در pH سنگ جامد 5.6 نگه می دارد). و قادر به انجام این کار در طیف وسیعی از محدوده pH است.

فناوری pH Perfect در طیف وسیعی از pH کار می کند

علاوه بر این مکانیسم اصلی که به سرعت PH شما را به محدوده می رساند، شما سه ماده شیمیایی دارید که به طور هم افزایی عمل می کنند تا مطمئن شوید PH در آن «نقطه شیرین» باقی می ماند. در آزمایشات آزمایشگاهی، دانشمندان Advanced Nutrients از فناوری pH Perfect استفاده کردند که pH را در این “نقطه شیرین” به مدت 10 تا 14 روز کاهش می دهد.

سپس تعدادی کلات استفاده می شود…

به طور خاص، یک نوع کلات به نام “Zwitteronic” استفاده می شود – که به سادگی به این معنی است که این کلات می تواند هم به سمت اسیدی تر و هم به سمت بازتر حرکت کند. این پایداری ستون pH را تقویت می‌کند، زیرا می‌تواند در صورت لزوم برای حفظ pH مناسب به هر سمتی پیش برود.

آنیون در مقابل کاتیون

سپس از عناصر کاتیونی سنگین استفاده می شود که – پس از اینکه گیاه آنها را وارد کرد – به گیاه کمک می کند تا اسید ترشح کند. این یک محیط رشد اسیدی تر تولید می کند.

بنابراین اکنون گیاهان شما برای شما کار می کنند، نه علیه شما … اما این هنوز کافی نیست …

زیرا این فناوری دارای یک “شبکه ایمنی” داخلی به شکل کلات های مورد استفاده است. به این دلیل که ماتریس وسیع کلات‌های مورد استفاده دارای محدوده جذب نظری از pH 1 تا pH 10 است.

اکنون، در PH 2.5، ریشه‌های گیاه سریع‌تر از آنچه که می‌توانند تولید کنند، می‌سوزند، و در pH 9.5 گیاهان شما نیز می‌میرند. اما نکته این است که … حتی اگر … کل مکانیسم pH Perfect به طور کامل از کار بیفتد … ما این “شبکه ایمنی” داخلی را با مقدار زیادی کلات مورد استفاده برای محافظت از گیاه و اطمینان از تغذیه و سالم ماندن آن داریم.

اما آیا مواد مغذی پیشرفته با pH کامل عمل می کند؟

اما سوال این است که “آیا واقعا کار می کند؟”

و پاسخ کاملاً بله است!

برای نمایش فناوری pH Perfect در عمل، ویدیوی یوتیوب زیر را ببینید:

pH Perfect Technology VS The Competition

همچنین می توانید از وب سایت pHShootout.com دیدن کنید دیدن کنید تا اثبات اثربخشی این فناوری را ببینید. به طور خلاصه، آنها PH Perfect Base Nutrients و مکمل‌ها را در برابر سایر برندهای برتر هیدروپونیک قرار دادند و از آن به صورت زنده برای شما فیلم گرفتند.

آنها سه محدوده pH متنوع 4.5، 6.5 و 8.5 را تنظیم کردند – سپس تمام مارک های برتر را در برابر مواد مغذی پیشرفته آزمایش کردند تا به سوال نهایی پاسخ دهند.

نتیجه چیست؟

اگر طبق دستور از هر ماده مغذی پایه کامل با pH استفاده کنید، دیگر هرگز مجبور نخواهید بود PH خود را کنترل و تنظیم کنید. فناوری pH Perfect به طور خودکار PH محلول مغذی را برای رشد و گلدهی بهینه به محل شیرین می آورد – و آن را حداقل برای یک هفته در آنجا نگه می دارد.

دیگر نیازی نیست که با PH متر و قلم ها مشکل داشته باشید. آرامش داشته باشید و مطمئن باشید که PH محلول غذایی و محیط رشد مناسب است و شرایط بهینه رشد و جذب مواد مغذی را برای گیاهان شما فراهم می کند. pH Perfect مطابق با نام خود است و هیدروپونیک را برای هر نوع پرورش دهنده ای آسان تر و ایمن تر می کند.

در اینجا خطوط پیشرفته مواد مغذی با pH کامل مواد مغذی وجود دارد

سه خط اصلی از مواد مغذی پیشرفته با pH پایه کامل مواد مغذی وجود دارد.

* برای مواد مغذی پایه 3 قسمتی، پرورش دهندگان می توانند از pH Perfect® Grow، Micro، Bloom استفاده کنند. استفاده کنند.

* برای مواد مغذی پایه 2 قسمتی، پرورش دهندگان می توانند بین سری Sensi ( pH Perfect® Sensi Grow Parts A & B و pH Perfect® Sensi Bloom Parts A & B ) را انتخاب کنند…

* یا فرمولاسیون مواد مغذی 2 قسمتی پرچمدار Advanced Nutrients pH Perfect® Connoisseur Grow Parts A & B و pH Perfect® Connoisseur Bloom Parts A & B.

* و برای پرورش دهندگان کوکو، Advanced Nutrients دارای فرمولاسیون مجزای Coco Base Nutrients از مواد مغذی پایه 2 قسمتی خود است که به طور خاص برای چالش های رشد با کوکو ساخته شده است.

به طور خلاصه، این به تک تک تولیدکنندگان بستگی دارد که آیا می خواهند از یک ماده مغذی پایه 2 قسمتی یا 3 قسمتی استفاده کنند.

بسیاری از اوقات، این روزها، به ترجیحات شخصی پرورش دهنده بستگی دارد و انتخاب کاملاً آگاهانه از محدوده این مقاله خارج است. در هر صورت، انتخاب pH Perfect Base Nutrients این اطمینان را به شما می دهد که در طول فرآیند نگران تعادل و تنظیم pH خود نباشید!

نمودار تغذیه کامل ph مواد مغذی پیشرفته

هنگام استفاده از هر ماده مغذی پایه 2 یا 3 قسمتی، رعایت جدول تغذیه صحیح بسیار مهم است.

اگر به دنبال نمودار تغذیه کامل pH هستید، خوش شانس هستید زیرا می توانید آن را در این صفحه اینجا پیدا کنید: