THC چیست؟

THC چیست؟

THC چیست؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که جزء اصلی روانگردان حشیش چیست؟ یا چرا این گیاه چنین تأثیرات چشمگیری بر بدن انسان دارد؟ پاسخ به هر دو سوال تتراهیدروکانابینول است که به عنوان THC نیز شناخته می شود. این ترکیب شیمیایی مسئول اثرات روانگردان مرتبط با مصرف حشیش است.

THC چیست؟ اولین بار در سال 1964 توسط دانشمندان Habib Edery، Yechiel Gaoni و Raphael Mechoulam از موسسه علوم Weizmann در Rehovot، اسرائیل جدا شد . این ترکیب در دمای پایین جامد شیشه ای است که با حرارت دادن چسبناک و چسبناک می شود. اگرچه این ماده در آب کم محلول است، اما به راحتی در اکثر حلال های آلی، به ویژه لیپیدها و الکل ها حل می شود.

THC چیست؟ چه عملکردی در گیاه شاهدانه دارد؟ اعتقاد بر این است که این ترکیب در مکانیسم دفاع شخصی گیاه، احتمالاً در برابر گیاهخواران، نقش دارد. علاوه بر این، THC دارای خواص جذب UV-B بالایی است که می تواند گیاه را از قرار گرفتن در معرض مضر اشعه UV محافظت کند.

اثرات فارماکولوژیک THC نتیجه تعامل آن با گیرنده های خاص CB1 و CB2 است که هم در مغز و هم در قسمت های مختلف بدن مانند ریه ها، کبد و کلیه ها یافت می شوند. این تعامل همان چیزی است که باعث اثرات روانگردان مرتبط با مصرف حشیش می شود.

در این مقاله، THC چیست؟را به طور عمیق ، ساختار شیمیایی، عملکرد آن در گیاه شاهدانه و تعامل آن با بدن انسان را بررسی خواهیم کرد .

اینفوگرافیک کامل THC چیست؟

THC چیست؟

فارماکولوژی

THC چیست

THC یا Tetrahydrocannabino l یک جزء کلیدی در گیاه شاهدانه است که با سیستم اندوکانابینوئید ما تعامل دارد. این تعامل همان چیزی است که باعث اثرات روانگردان مرتبط با مصرف حشیش می شود. اما این تعامل دقیقا چگونه کار می کند و چه تاثیراتی بر بدن ما می گذارد؟

 • تعامل با گیرنده های CB1 و CB2 : THC به عنوان آگونیست جزئی گیرنده های کانابینوئید CB1 و CB2 در بدن ما عمل می کند. گیرنده های CB1 عمدتا در سیستم عصبی مرکزی یافت می شوند، در حالی که گیرنده های CB2 در سلول های سیستم ایمنی بیان می شوند. فعال شدن این گیرنده‌ها توسط THC می‌تواند منجر به اثرات مختلفی از سرخوشی گرفته تا آرامش شود.
 • اثرات روانگردان : اثرات روانگردان THC نتیجه تعامل آن با گیرنده های CB1 در مغز است. این تعامل می تواند منجر به کاهش غلظت cAMP مولکول پیام رسان دوم شود که می تواند آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی را تغییر داده و باعث ایجاد احساس سرخوشی شود.
 • اثرات ضد درد : THC ممکن است اثر ضد درد نیز داشته باشد، به این معنی که می تواند به تسکین درد کمک کند. اعتقاد بر این است که این اثر ناشی از تغییر انتشار ناقل عصبی در گانگلیون نخاعی نخاع و ماده خاکستری اطراف قناتی است.
 • تحریک اشتها : مشاهده شده است که مصرف حشیش می تواند اشتها را افزایش دهد. اعتقاد بر این است که این اثر نتیجه فعالیت THC در محور معده هیپوتالاموس است که ممکن است طعم غذاها را افزایش دهد.
 • اثرات آنتی اکسیدانی : THC، مانند سایر کانابینوئیدهای حاوی یک گروه فنل، فعالیت آنتی اکسیدانی ملایمی دارد. این بدان معنی است که ممکن است به محافظت از نورون ها در برابر استرس اکسیداتیو، مانند آنچه که توسط سمیت تحریکی ناشی از گلوتامات ایجاد می شود، کمک کند.
 • اثرات آنتی کولین استراز : برخی مطالعات نشان داده اند که THC همچنین دارای اثر آنتی کولین استراز است که می تواند آن را به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری هایی مانند آلزایمر و میاستنی گراویس دخیل کند.
 • تحمل : با گذشت زمان، بدن می تواند نسبت به THC تحمل کند، به این معنی که افزایش دوز برای به دست آوردن اثرات مشابه مورد نیاز است. با این حال، این تحمل می تواند به طور نامنظم برای اثرات مختلف ایجاد شود، که می تواند پنجره درمانی ماده را بهبود بخشد.

THC چیست؟  با سیستم اندوکانابینوئید ما به روش های پیچیده و متنوعی تعامل دارد و در نتیجه طیف وسیعی از اثرات را به همراه دارد. اگرچه هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد این تعامل وجود دارد، اما واضح است که THC تأثیر قابل توجهی بر بدن و ذهن ما دارد.

سمیت

تتراهیدروکانابینول (THC)، اگرچه به دلیل اثرات روانگردان آن شناخته شده است، همچنین دارای مشخصات سمی است که درک آن مهم است. اگرچه هیچ مرگ انسانی در اثر مصرف بیش از حد THC یا حشیش به شکل طبیعی آن ثبت نشده است، آگاهی از خطرات احتمالی مرتبط با مصرف آن ضروری است.

 • سمیت حیوانی : مطالعات حیوانی بیشتر اطلاعات را در مورد سمیت THC ارائه کرده است. این مطالعات نشان داده است که سمیت ممکن است بسته به روش مصرف و نوع حیوان متفاوت باشد. برای مثال، میانگین دوز کشنده (LD50) THC در موش‌ها از 730 میلی‌گرم بر کیلوگرم تا 1270 میلی‌گرم بر کیلوگرم در صورت تجویز خوراکی متغیر است.
 • جذب در لیپیدهای سرم : THC در لیپیدهای سرم جذب می شود که می تواند با این ترکیب اشباع شود و به طور بالقوه سمیت آن را کاهش دهد. این بدان معنی است که بدن مکانیسم هایی برای محدود کردن اثرات سمی THC دارد.
 • THC مصنوعی : اگرچه THC طبیعی با مرگ و میر انسان مرتبط نیست، THC مصنوعی به عنوان مسئول برخی از مرگ‌ها ذکر شده است. به عنوان مثال، قرص مصنوعی THC مارینول توسط FDA به عنوان مسئول 4 مورد از 11687 مرگ ناشی از 17 داروی مختلف تایید شده توسط FDA بین سال های 1997 و 2005 ذکر شد.
 • دوزهای کشنده در انسان : اگرچه هیچ مرگ و میر انسانی در اثر مصرف بیش از حد THC ثبت نشده است، تخمین زده شده است که دوز کشنده در انسان حدود 1.5 کیلوگرم حشیش در 15 دقیقه مصرف شود. این مقدار بسیار بالاتر از آن چیزی است که یک فرد می تواند به طور واقعی مصرف کند.
 • اثرات طولانی مدت : اگرچه سمیت حاد THC کم است، مصرف طولانی مدت آن می تواند اثرات مضری بر سلامتی داشته باشد. اینها می تواند شامل مشکلات حافظه، مشکلات یادگیری و افزایش خطر ابتلا به بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی باشد.
 • پیشگیری از مسمومیت : بهترین راه برای جلوگیری از سمیت THC از طریق اعتدال و آموزش است. درک اثرات THC و استفاده مسئولانه از آن مهم است.

اگرچه THC مشخصات سمیت نسبتاً کمی دارد، درک خطرات بالقوه مرتبط با مصرف آن مهم است. اعتدال و آموزش کلیدی برای پیشگیری از مشکلات بالقوه سلامت است.

THC به عنوان دارو: نگاهی به کاربردهای درمانی آن

THC چیست

 

تتراهیدروکانابینول یا THC، بیشتر به عنوان جزء روانگردان حشیش شناخته شده است. با این حال، فراتر از بدنامی که در این زمینه دارد، THC نیز پتانسیل قابل توجهی را به عنوان یک دارو نشان داده است. در اینجا به معرفی برخی از کاربردهای درمانی آن می پردازیم:

 • محرک اشتها: مطالعات مختلف نشان داده اند که THC می تواند به عنوان یک محرک قوی اشتها عمل کند. این ممکن است به ویژه برای بیمارانی که از شرایطی که اشتها را کاهش می دهند، مانند HIV یا انواع خاصی از سرطان رنج می برند، مفید باشد.
 • کاهش دهنده حالت تهوع: همچنین نشان داده شده است که THC در کاهش تهوع موثر است، که ممکن است برای بیمارانی که تحت درمان هایی مانند شیمی درمانی هستند، که اغلب باعث این عارضه جانبی می شوند، مفید باشد.
 • درمان درد در مولتیپل اسکلروزیس: در سال 2005، مقامات کانادایی استفاده از Sativex، یک اسپری خوراکی حاوی نسبت 50:50 THC و CBD را برای درمان درد در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس تایید کردند. این اولین داروی مبتنی بر شاهدانه بود که در جهان تأیید شد.
 • آنالوگ های مصنوعی THC: علاوه بر THC طبیعی، آنالوگ های مصنوعی نیز وجود دارد که به عنوان دارو استفاده می شود. به عنوان مثال، Cesamet (nabilone) دارویی است که مشابه THC عمل می کند و برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی استفاده می شود.

نکته مفید: اگرچه THC دارای پتانسیل به عنوان یک دارو است، مهم است که به یاد داشته باشید که استفاده از آن همیشه باید تحت نظارت یک متخصص سلامت باشد. علاوه بر این، قانونی بودن استفاده از آن ممکن است بسته به حوزه قضایی متفاوت باشد، بنابراین کسب اطلاعات کافی قبل از مصرف مهم است.

منابع

 • Garrett، Edward R. و C. Anthony Hunt در سال 1974 مطالعه ای را در مورد خواص فیزیکوشیمیایی، حلالیت و اتصال پروتئین Δ9-تتراهیدروکانابینول انجام دادند که پایه محکمی برای تحقیقات آینده در مورد THC ارائه کرد.
 • Grotenhermen F ، در سال 2003، مطالعه جامعی در مورد فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک کانابینوئیدها انجام داد که به درک چگونگی تعامل این ترکیبات با بدن انسان کمک کرد.
 • سازمان بهداشت جهانی ، در سال 1984، THC را در فهرست نام‌های غیر اختصاصی بین‌المللی خود قرار داد و اهمیت و کاربرد گسترده آن را تشخیص داد.
 • Gaoni، Yechiel و Raphael Mechoulam ، در سال 1964، اولین کسانی بودند که یک جزء فعال حشیش را جداسازی، ساختار و تا حدی سنتز کردند، که نقطه عطفی در تحقیقات حشیش محسوب می شود.
 • رافائل مکولام ، یکی از پیشگامان تحقیق در مورد شاهدانه، اولین جایزه یک عمر دستاورد ECNP را در سال 2007 دریافت کرد.
 • گلر، تی ، در سال 2007، مقاله ای در مورد تاریخچه مخفی کانابینوئیدها نوشت و تکامل و استفاده آنها را در طول سالها روشن کرد.
 • Pate، DW ، در سال 1994، مطالعه ای را در مورد اکولوژی شیمیایی حشیش انجام داد که به درک چگونگی تعامل این گیاه با محیط خود کمک کرد.
 • Lydon، J و AH Teramura ، در سال 1987، مطالعه‌ای را در مورد اثرات پرتوهای UV-B بر تولید کانابینوئید انجام دادند که بینش منحصربه‌فردی را در مورد چگونگی تأثیر نور بر گیاه شاهدانه ارائه داد.
 • Pertwee، RG ، در سال 2006، مطالعه ای در مورد فارماکولوژی گیرنده های کانابینوئید و لیگاندهای آنها انجام داد که به درک چگونگی تعامل این ترکیبات با بدن انسان کمک کرد.
 • Elphick، MR و Egertova، M. ، در سال 2001، مطالعه ای در مورد نوروبیولوژی و تکامل سیگنال دهی کانابینوئید انجام دادند و بینشی منحصر به فرد در مورد چگونگی تکامل این ترکیبات در طول زمان ارائه کردند.
 • براون، هیو ، در سال 1972، مطالعه ای در مورد اثرات احتمالی آنتی کولین استراز THC انجام داد که می تواند در درمان بیماری هایی مانند آلزایمر تأثیر داشته باشد.
 • Eubanks، Lisa M. و دیگران ، در سال 2006، مطالعه ای را در مورد رابطه بین مؤلفه فعال ماری جوانا و آسیب شناسی بیماری آلزایمر انجام دادند و دیدگاه جدیدی در مورد چگونگی استفاده از THC در درمان این بیماری ارائه کردند.
 • SCLabs اطلاعاتی در مورد سندرم روده نشت‌دار و نحوه استفاده از کانابینوئیدها و سیستم اندوکانابینوئید (ECS) به عنوان یک هدف درمانی ارائه می‌کند.
 • هوکن ، در سال 2003، مطالعه‌ای در مورد سوء مصرف مواد مخدر و تحریک رفتار تهاجمی انسانی انجام داد و بینش منحصربه‌فردی را در مورد اینکه چگونه THC می‌تواند بر رفتار انسان تأثیر بگذارد، ارائه کرد.
 • د لوکا، MA و همکاران ، در سال 2011، مطالعه‌ای را در مورد تسهیل پاسخ‌های لذت‌بخش به طعم توسط کانابینوئیدها انجام دادند و بینش جدیدی در مورد اینکه چگونه THC می‌تواند بر ادراک ما از طعم تأثیر بگذارد، ارائه کرد.
 • لوپیکا، کارل آر و دیگران ، در سال 2004، مطالعه‌ای در مورد تنظیم مدارهای پاداش مغز توسط ماری‌جوانا و کانابینوئیدها انجام دادند و بینش منحصربه‌فردی را در مورد اینکه چگونه THC می‌تواند بر مغز ما تأثیر بگذارد، ارائه کردند.
 • Solinas M و همکاران ، در سال 2007، مطالعه ای بر روی گیرنده های نیکوتین 7 به عنوان یک هدف جدید برای درمان سوء مصرف حشیش انجام دادند و دیدگاه جدیدی در مورد نحوه درمان سوء مصرف حشیش ارائه کردند.
 • Walker، J.Michael و همکاران ، در سال 2002، مطالعه‌ای را در مورد بی‌دردی کانابینوئید انجام دادند و بینش منحصربه‌فردی را در مورد چگونگی استفاده از THC برای تسکین درد ارائه کردند.
 • در سال 2005، مقامات کانادایی استفاده از Sativex ، یک اسپری خوراکی حاوی نسبت 50:50 THC و CBD را برای درمان درد در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس تایید کردند. این اولین داروی مبتنی بر شاهدانه بود که در جهان تأیید شد.

منبع: https://es.wikipedia.org/wiki/Tetrahydrocannabinol