SATIVEX چیست و برای چیست؟

Sativex چیست و برای چیست؟

Sativex چیست و برای چیست؟ را شنیده اید؟ آیا می دانید چه کسانی می توانند از استفاده از آن سود ببرند؟ Sativex یک داروی ابتکاری است که زندگی بسیاری از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس را تغییر می دهد. این درمان مکمل عمدتاً برای تسکین فلج عضلانی اسپاستیک، یکی از علائم رایج این بیماری استفاده می شود. اما چه چیزی باعث می شود Sativex تا این حد موثر باشد؟ در Eurogrow فروشگاه آنلاین رشد ما به شما می گوییم.

ساتیوکس که به نام نابیکسیمول نیز شناخته می شود ، عصاره ای از دو نوع مخفی شاهدانه است که با اتانول و CO2 ساخته می شود. این به شکل یک اسپری خوراکی است که زیر زبان استفاده می شود و مستقیماً بر روی غشاهای مخاطی دهان اثر می گذارد. هر دوز از این داروی قدرتمند حاوی 2.7 میلی گرم THC و 2.5 میلی گرم CBD است ، اجزایی که نشان داده شده است در کاهش علائم اسپاستیک شدید و همچنین درمان علائم نوروپاتیک و مثانه بیش فعال در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس موثر هستند.

Sativex چیست و برای چیست؟ علاوه بر این، آزمایشات بالینی در ایالات متحده در حال انجام است تا مشخص شود آیا Sativex ممکن است در درمان دردهای مرتبط با تومور نیز مفید باشد، به ویژه در بیمارانی که به دوزهای بالای مواد افیونی پاسخ نمی دهند. اگرچه نتایج هنوز قطعی نیست، اما داده های مثبت به دست آمده تا کنون امیدوار کننده است.

پس چه کسی می تواند از Sativex استفاده کند؟ در حال حاضر، این دارو برای درمان مولتیپل اسکلروزیس مجاز است. با این حال، پیشرفت در تحقیقات می تواند استفاده از آن را به شرایط دیگر در آینده گسترش دهد.

در دسترس بودن و توزیع Sativex در سراسر جهان

SATIVEX چیست و برای چیست؟

Sativex چیست و برای چیست؟ ، داروی انقلابی مولتیپل اسکلروزیس، از زمان اولین مجوز خود در سال 2010 راه طولانی را پیموده است. امروزه، حضور آن در بیش از 25 کشور ، از جمله کشورهای اروپایی مانند هلند، سوئیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، اتریش گسترش یافته است. و لهستان و همچنین استرالیا و نیوزلند.

 • مسیر تأیید در ایالات متحده کمی کندتر بوده است، اما نه کمتر امیدوارکننده. علی‌رغم تاخیرهای ناشی از همه‌گیری COVID-19 ، GW Pharmaceuticals، شرکت سازنده Sativex، آزمایش بالینی فاز III خود را از سر گرفته است. امیدواریم بیماران آمریکایی تا پایان سال 2021 بتوانند به این درمان نوآورانه دسترسی داشته باشند.
 • اما GW Pharmaceuticals تنها شرکتی نیست که پتانسیل Sativex را دیده است. در بریتانیا، غول دارویی Bayer مسئولیت توزیع و بازاریابی آن را بر عهده دارد. در اروپا ، شرکت اسپانیایی Almirall دارای حقوق توزیع است. علیرغم رقابت فزاینده ماری جوانا طبی طبیعی، فروش Sativex همچنان به رشد خود ادامه می دهد و در سال 2019 از 30 میلیون یورو فراتر رفت.
 • با این حال، قیمت Sativex ممکن است مانعی برای برخی از بیماران باشد. در سال 2019، هزینه ماهانه در بریتانیا بیش از 500 یورو بود و در استرالیا ، یک درمان 6 تا 8 هفته ای بیش از 400 یورو هزینه داشت . با وجود این، اثربخشی Sativex در درمان علائم مولتیپل اسکلروزیس بی‌نظیر است و آن را به گزینه‌ای با ارزش برای کسانی که می‌توانند آن را بپردازند، تبدیل می‌کند.

Sativex در حال تغییر روش درمان مولتیپل اسکلروزیس است و در دسترس بودن و توزیع جهانی آن همچنان رو به رشد خواهد بود. از آنجایی که کشورهای بیشتری به ارزش این دارو پی می برند، بیماران بیشتری به این درمان دسترسی خواهند داشت

تاریخچه Sativex – نگاهی به گذشته

ماری جوانا هزاران سال است که به عنوان یک درمان استفاده می شود، اما تا دهه 1990 بود که دانشمندان شروع به درک چگونگی عملکرد آن در بدن انسان کردند. کشف سیستم اندوکانابینوئید نقطه عطف مهمی بود که دری را به روی پیشرفت های جدید در علم پزشکی باز کرد.

GW Pharmaceuticals پیشگام توسعه داروهای مبتنی بر ماری جوانا بود. در سال 1998 توسط جورج گای، دانشمندی که پتانسیل زیادی در کانابینوئیدها دید، تاسیس شد. جاستین گاور یک سال بعد به این شرکت پیوست و با هم با چالش های اولیه روبرو شدند.

Sativex چیست و برای چیست؟ چند سال اول دشوار بود، همانطور که اغلب در مورد هر شرکت نوآوری اتفاق می افتد. بیش از یک دهه طول کشید تا Sativex تجاری شود. اما این زمان برای انجام تحقیقات و آزمایش های لازم برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی دارو بسیار مهم بود.

امروزه، GW Pharmaceuticals سالانه 20 تن ماری جوانا تولید می کند که از آن اجزای فعال THC و CBD برای ساخت Sativex استخراج می شود. محل رشد یک راز است که به خوبی حفظ شده است، با اقدامات امنیتی شدید برای محافظت از گیاهان و تضمین کیفیت محصول نهایی. هر گیاه دارای اثر انگشت ژنتیکی منحصر به فردی است که امکان ردیابی آن را در صورت سرقت فراهم می کند و ارزش و اهمیت این محصول را نشان می دهد.

به طور خلاصه، داستان Sativex گواهی بر پشتکار، نوآوری و اعتقاد به پتانسیل ماری جوانا به عنوان یک دارو است. اگرچه این راه طولانی و چالش برانگیز بوده است، اما نتایج انقلابی بوده و زندگی بسیاری از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس را تغییر داده است.

آیا Sativex در شکل طبیعی آن نسبت به ماری جوانا کمتر موثر است؟

ساتیویکس

اثربخشی Sativex، دارویی تولید شده توسط GW Pharmaceuticals ، موضوع بحث در جامعه پزشکی و در میان بیماران بوده است. در حالی که برخی آن را پیشرفت قابل توجهی در درمان مولتیپل اسکلروزیس و انواع خاصی از دردهای نوروپاتیک می دانند ، برخی دیگر معتقدند که در شکل طبیعی آن از ماری جوانا موثرتر نیست.

 • استانداردسازی دوز : یکی از مزایای Sativex این است که دوز استانداردی از کانابینوئیدها را ارائه می دهد که امکان کنترل دقیق تری بر مقدار دارویی که تجویز می شود را فراهم می کند. این ممکن است به ویژه برای بیمارانی که برای مدیریت علائم خود به دوز ثابت کانابینوئید نیاز دارند مفید باشد.
 • ترکیب Sativex : اگرچه Sativex از عصاره شاهدانه تولید می شود، اما صرفاً یک “تنتور ماری جوانا” نیست. این دارو حاوی نسبت خاصی از THC و CBD، دو کانابینوئیدی است که بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، و به عنوان اسپری خوراکی تجویز می‌شود. این ممکن است استفاده از آن را برای برخی از بیماران، به ویژه آنهایی که در کشیدن سیگار یا تبخیر حشیش مشکل دارند، آسان تر کند.
 • اثربخشی در درمان علائم خاص : برخی از مطالعات نشان داده اند که Sativex ممکن است به ویژه در درمان برخی علائم مانند اسپاسم عضلانی مرتبط با مولتیپل اسکلروزیس موثر باشد. با این حال، اثربخشی دارو می تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد و برخی ممکن است متوجه شوند که ماری جوانا در شکل طبیعی خود در تسکین علائم آنها مؤثرتر است.
 • دسترسی و قانونی بودن : در بسیاری از جاها، Sativex قانونی و در دسترس است، در حالی که ماری جوانا به شکل طبیعی آن چنین نیست. این ممکن است Sativex را برای برخی از بیماران، به ویژه کسانی که در مناطقی زندگی می کنند که استفاده از ماری جوانا پزشکی مجاز نیست، گزینه مناسب تری باشد.
 • هزینه : Sativex می تواند گران باشد و همیشه تحت پوشش بیمه درمانی نیست. در مقایسه، ماری جوانا در شکل طبیعی خود ممکن است برای برخی بیماران مقرون به صرفه تر باشد.
اثربخشی Sativex در مقایسه با ماری جوانا در شکل طبیعی آن ممکن است به عوامل مختلفی از جمله نیازهای فردی بیمار، دسترسی و قانونی بودن حشیش در منطقه و هزینه بستگی داشته باشد. برای بیماران مهم است که این ملاحظات را با پزشک خود در میان بگذارند تا بهترین روش درمانی برای آنها تعیین شود.

استدلال به نفع Sativex

 • Sativex که توسط GW Pharmaceuticals توسعه یافته است، کاتالیزوری در شناخت جهانی ماری جوانا پزشکی بوده است.
 • در اکثر سیستم های مراقبت های بهداشتی غربی، معرفی یک داروی جدید نیازمند رویکردی است که استانداردهای پزشکی مدرن را رعایت کند. این شامل پردازش و تجزیه ماری جوانا برای به دست آوردن یک محصول دارویی با دوز ثابت است.
 • GW Pharmaceuticals موفق شده است این کار را با Sativex انجام دهد و قوانین و مقررات را در هر مرحله به دقت دنبال کند. در نتیجه، Sativex در بیش از 25 کشور در دسترس است، حتی کشورهایی که در قانونی کردن حشیش دارویی کند بوده اند.
 • در حالی که GW Pharmaceuticals را می توان به دلیل فشار برای اصلاحات قانونی مورد انتقاد قرار داد که به نفع آنها باشد و در عین حال به تولیدکنندگان خانگی آسیب برساند، همچنین می توان آنها را به دلیل فشار برای اصلاحات در کشورهایی که در غیر این صورت مقاومت می کردند ستایش کرد.
 • تأثیر GW Pharmaceuticals و Sativex بر جنبش قانونی سازی ماری جوانا در سال های آینده جالب خواهد بود.

اگر از Sativex برای درمان مولتیپل اسکلروزیس استفاده می‌کنید ، یا کسی را می‌شناسید که چنین است، خوشحال می‌شویم تجربه شما را بشنویم. آیا تفاوتی در علائم خود مشاهده کرده اید؟ آیا عوارض جانبی را تجربه کرده اید؟ تجربیات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

توجه:  این مقاله جایگزین توصیه، تشخیص یا درمان پزشکی حرفه ای نیست. شما همیشه باید با پزشک یا سایر متخصصان بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید. به دلیل مطالبی که در این وب سایت خوانده اید، نباید درخواست کمک پزشکی را به تأخیر بیندازید یا توصیه های پزشکی را نادیده بگیرید.